BESLENME DOSTU OKUL POLİTİKASI

Beslenme Dostu Okul Politikası

1-Beslenme dostu okul politikası ile okulumuzda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

Okulumuz sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem veren ve bu konuda gerekli önlemleri alan, hareketli yaşam konusunda duyarlıdır.

2- Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk' ün " Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur." düşüncesini benimsemiş ve temel ilkelerinden biri haline getirmiş bir kurumdur.

1 Ekim 2019 tarihi ile okulumuzda "Beslenme Dostu Okul Programı" başlatılmıştır.

İLKELERİMİZ;

1- " Beslenme Dostu Okul Projesi " çalışmalarını koordine etmek üzere " Çekirdek Eylem Grubu " oluşturulmuştur.

2- Okulumuzun temizlik rehberi oluşturularak yıllık ve günlük temizlik planı yapılmakta ve uygulanmaktadır.

3- Okulumuzun yemek listeleri oluşturulurken uzman diyetisyen Begüm ÖZEREN den yardım alınarak beslenme piramidine uygun öğünler oluşturulmaktadır.

4- Okulumuzun eğitim - öğretim akış programı sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama uygun etkinliklerle desteklenmekte ve uygulanmaktadır.

5- Özellikle Beden Eğitimi ve Yüzme derslerinde öğrencilerimizin etkin bir şekilde derse katılımı teşvik edilmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenme ile sporun yaşamımızdaki önemi ile ilgili sık sık sohbet edilmektedir.

6- Okul suyu düzenli olarak kontrol edilmektedir. Kullanılan arıtma sisteminin belirli periyotlarla filtreleri değiştirilmektedir.

7- Temizlik ve dezenfektan için kullanılan malzemeler, okul öncesi çocuklara uygun, sağlık bakanlığından izinli ve ruhsatlı ürünlerdir.

8- Öğrencilerimizin rutin aralıklarla boy, kilo ölçümleri yapılmakta ve risk grubundaki öğrencilerin velileri bilgilendirilerek ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir.

9- Okulumuzda hareketli yaşam ilkesi benimsenmiştir. Bu doğrultuda okul bünyesinde zumba günleri ve yarışmalar düzenlenmekte, egzersiz çalışmaları yapılmaktadır.

10- Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında belirli gün ve haftalar etkin olarak kullanılmaktadır.

11- "Beslenme Dostu Okul Projesi " ile ilgili seminer ve bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır.

12- Okulda bulunan tüm paylaşımlarımıza Beslenme Dostu Okul Projesi farkındalığı oluşturulmuştur.

13- Hedefimiz minumum hastalık riski, sağlıklı beslenen ve spor yapan bilinçli bir nesil ile maksimum sağlıktır.

Bu çerçevede okulumuzda başlattığımız bu çalışmanın öğrencilerimize çok şey katacağı dileği ile bu çalışmada emek veren verecek tüm öğretmen, veli ve paydaşlarımıza şimdiden teşekkür ederiz.

Çekirdek Eylem Grubu