UYKU ODASI

Uyku çocuklar üzerinde fiziksel, zihinsel gelişimlerine katkıda bulunan hayatımızın temel ihtiyaçlarından biridir. Özellikle 3-4 yaş gruplarına uygulanan uyku saati her gün düzenli olarak 13.00-15.00 saatleri arasında dinlenme sistemimizde uygulanmaktadır.

Okulumuzda ferah bir alana kurulan uyku odasında çocukları, tüm gereksinimleri göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Çocukların fiziksel özelliklerine uygun olarak her çocuğa kişisel yatak, nevresim takımı ve yastık mevcuttur.

Isınma şartları tüm hava koşullarına uygun olarak özel mekanizmalarla kurulmuştur. Yaz mevsimleri için klima düşünülmüştür.

Her çocuk kendi yatağını benimseyerek özenli kullanım, sorumluluk ve azim duygusunu geliştirmektedir. İlk zamanlar çocuğun yatağa yatma alışkanlığı, giyinme, çıkartma v.s. gibi ilerleyen zamanlarda yatağını düzeltme çalışmaları yapılarak başarı tatma duygusu yaşatılır.

Tüm çocuklar pijamalarını giydi, şimdi yatma zamanı. Uykuya dalmaları için konsantre çalışmaları da sevgili öğretmenlerimize düşmektedir. Ses tonu düzenlemesi ile mistik bir hava oluşturulur. Gözlerini kapatmaları istenerek anlatılan hikaye ile hayal dünyalarını rüyalarına taşımaları sağlanır. Masumiyet sessizliği ile tüm çocuklar belli bir süre sonra mışıl mışıl uyumaktadırlar.

Tavana uygulanan resimli göz yüzü şekilleri ve cd den dinlenen doğa senfonileri ile uykuya dalma işlemine destek sağlanmaktadır.

Tüm çocuklar mışıl mışıl uyudular ve şimdi uyanma vakti... Şarkı sesleri ve minik öpücükler ile günaydınlaştıktan sonra teyze ve yardımcı öğretmenleri yardımıyla ter değişimi ve kıyafet giyme işlemi başlar. Sırasıyla her kes çantasını aldıktan sonra uyku odasına veda eder.